Vaagnapõhjalihased- oluline osa korsetilihastest!

Peamised probleemid, mis võivad vaagnapõhjalihastes raseduse ajal, pärast sünnitust, günekoloogilisi operatsioone või menopausis esineda ja mille korral saab Kõhukliiniku füsioterapeut Sind aidata. NB! Enne vastuvõtule pöördumist soovitame külastada günekoloogi, et välistada infektsiooni olemasolu. Sünnitusjärgselt ootame pärast günekoloogilist läbivaatust (u. 6-8 nädalat).

1. Lahkliha rebenditest või episiotoomiast tulenev valu ja liikuvuspiiratus (al. 6 nädalat pärast sünnitust)

Väga tihti ei maini naised sünnitusjärgses kontrollis, et neil esineb valu suguelundite piirkonnas puhkeolekus, liikumisel, vahekorras olles või läbivaatuse ajal. Miks? Naised tihti arvavad, et see on normaalne, paratamatus.

ARMI MOBILISEERIMINE- Füsioterapeut õpetab Sulle mõned lihtsad võtted, mis aitavad taastada kudede normaalset liikuvust, vähendada liidete teket ja valmistada keha ette valuvabaks sugueluks. 

2. Vaagnapõhjalihaste, fastsia ja sidemete nõrkus ning lõtvus. Uriinilekked, roojapidamatus, allavajed, tundetu suguelu jms.

30-40% naisi kogeb elu jooksul inkontinentsust. 10% naistest sekkutakse kirurgiliselt inkontinentsuse või organprolapsi korral, 30% vajab kordusoperatsiooni. Vaagnapõhjalihaste tugevdamine on esmane ravi uriinipidamatusega ja allavajega naistele. 

Algne ravi (initial treatment) ehk konservatiivne ravi, mis hõlmab endas eluviisi muutust, füsioteraapiat ja medikamentoosset ravi. 25-40% naistel on vähenenud lihastunnetus ja ei oska õigesti vaagnapõhjalihaseid pingutada. Samuti tehakse harjutusi ebakorrapäraselt ja ilma piisava pingutuseta. Seetõttu soovitatakse vähemalt kolme kuu pikkust juhendatud treeningut, mis on osutunud tõhusamaks kui iseseisev harjutamine.

3. Vaagnapõhjalihaste kõrgenenud lihastoonus. Triggerpunktid. Võib esineda valu, ebamugavust vahekorras olles, aga ka välissuguelundeid puudutades. Valud vaagna piirkonnas.

NB! Kui tugevdada pinges, liikuvuspiiratusega vaagnapõhjalihaseid, siis see võib põhjustada ebamugavustunde suurenemist. Lihast tugevdavad harjutused ei tohi kunagi olla valulikud ega põhjustada valu/ düsfunktsioonide süvenemist.

TRIGGERPUNKTID VAAGNAPÕHJALIHASTES- ... lihases olev tihke punkt, mis häirib lihaste loomulikku funktsioneerimist ja tekitab kehas pingeid. Tavaliselt need punktid kiirguvad teistesse keha piirkondadesse. Tihti tekivad nad ka raseduse kolmandal trimestril või sünnituse käigus. Ka teadlik või alateadlik vaagnapõhjalihaste pidev pinges hoidmine võib tekitada triggerpunkte. 

Füsioterapeut õpetab lõdvestumis-hingamistehnikaid, kasutab manuaalteraapiat ja annab kodused juhised. 

ESMANE VISIIT- sisaldab küsitluslehe täitmist, korsetilihaste hindamist ja seejärel pannakse koos füsioterapeudiga paika edasine tegevuskava. 

Vaagnapõhjalihaste füsioterapeutiline hindamine

  •  Sõrme abil läbi viidud tupesisene palpatsioon ja vaagnapõhjalihaste jõu hindamine (tõestatult kõige usaldatavam meetod!).
  •  EMG biofeedback. Kõhukliinikus kasutatakse vastavalt individuaalsele vajadusele vaagmapõhjalihaste hindamiseks EMG-d, mille käigus pannakse tuppe väike elektrood (ei ole valus), tänu millele on võimalik leida õiged lihased üles, õppida efektiivset harjutuste tehnikat ning tajuda, et vaagnapõhjalihaste pingutamine on tõeline trenn, mitte ainult pissihäda kinni hoidmine. Patsiendile on see väga informatiivne, sest ekraanil on kõik ka näha. Seejärel saab panna paika kodused harjutused.

Füsioterapeutiline ravi

Eesmärk on keskenduda õigete lihaste leidmisele ja treenimisele biofeedback-meetodil, samuti koduse harjutusvara koostamine. Vastavalt vajadusele kasutame lihasstimulatsiooni. 

Enne vastuvõtule pöördumist soovitame külastada günekoloogi, et välistada infektsiooni olemasolu. Sünnitusjärgselt ootame pärast günekoloogilist läbivaatust (u. 6-8 nädalat).

Füsioterapeut Helle Nurmsalu on läbinud põhjaliku vaagnapõhjalihaste hindamise koolituse Inglismaal 2014.a. ning teostab Tartu Tervishoiu Kõrgkooli rakendusuuringu raames naiste vaagnapõhjalihaste seisundi hindamist EMG-meetodiga.

Image menu: