Mis on kõhusirglihase lahknemine ehk diastaas?

Sõna "diastaas" tuleneb Vana-Kreeka sõnast "diastasis" ja tähendab "vahe/lõhe". Diastaasi korral kõhu eesseinas olev valgejoon laieneb ning kõhusirglihase kaks lihaskõhtu eemalduvad teineteisest. Diastaasi esineb sünnitanud naistel ligi 60%-l, kuid seda võib esineda ka mittesünnitanud naistel, meestel ja lastel. 

Väga tihti ei ole aga väliselt muid muutusi kui et kõht on teistsuguse kujuga, naba võib väljas olla. Osadel juhtudel on seliliasendis näha „auk“ või tekib selili pead tõstes kõhule muhk. 

Tihti esinevad kaebused:

"Hommikuti on kõht ilus lame, kuid kui veidi joon/söön, siis õhtuks on kõht nagu rasedal".

"Kaal on sama, mis enne rasedust, aga kõht ei tõmbu tagasi". 

"Teen trenni, kogu keha on juba vormis, aga kõhul ei ole mingit muutust".

"Pärast rasedust ei suuda ma enam kõhtu sees hoida".

Miks tekib?

Raseduse ajal peab kõht oma mõõtmetelt suurenema, et kohanduda kasvava lootega- talje ümbermõõt suureneb ligi 50 cm, kõhu sirglihas venib pikkusesse u. 20 cm. Lisaks sellele soodustavad hormoonid (relaksiin, östrogeen, progesteroon) kogu keha pehmete kudede lõtvumist, mis soodustab kahe lihaskõhu lahknemist kas raseduse ajal või sünnituse ajal väljutusfaasis. 

Raseduse ajal esineb diastaasi väga sageli (30-70%-l) ning paljudel jääb see pärast sünnitust ka püsima ning süveneb iga järgneva rasedusega. 

Sünnitusjärgselt taastuvad kõhulihased iseeneslikult 2-3 kuud ning kiiremini neil naistel, kes on aktiivsed enne rasedust, aga ka raseduse ajal. Seega ennetamiseks on väga oluline olla raseduse ajal kehaliselt aktiivne ning tegeleda kehatüve lihaste tugevdamisega, et hoiduda diastaasi tekkimisest ja või süvenemisest. 

Riskifaktorid:

  • Korduvsünnitused, eriti väikese vahega.
  • Mitmikrasedus.
  • Lapse suur sünnikaal (üle 4kg).
  • Keisrilõige (ka teised kõhupiirkonna operatsioonid).
  • Lootevee liig emakas.
  • Ülekaalulisus.
  • Vanus üle 34.a. 
  • Raseduseelselt väga nõrgad või siis ületreenitud jäigad kõhulihased.
  • Kiire kehakaalu tõus või langus.
  • Kroonilised kopsuhaigused, krooniline kõhukinnisus.

NB! Diastaas võib süveneda ka pärast sünnitust, mis seostub lapse eest hoolitsemisel kasutatavate füüsiliselt raskete/ koormavate ja ebaergonoomilise võtete kasutamisega (lapse tõstmine, kandmine, vannitamine, kumera seljaga vankrikorvi vedamine, turvahälli tõstmine jms).

Kas ainult kosmeetiline probleem?

Arvestama peab aga, et keha on üks tervik ja nii tugev kui tugev on kõige nõrgim lüli. Väga tihti on diastaasiga kehatüvi ja vaagnavööde ebastabiilsed, mis loob soodsa pinnase rühihäirete aga ka alaselja- ja vaagnavalude tekkeks. Lisaks on suurem surve vaagnaelunditele ning oht uriinilekete ja allavajede tekkeks. Alahinnata ei tasu ka seda, et diastaas mõjutab ka diafragma tööd ja seeläbi ka meie võimet hingata.

Sünnitusjärgselt ei tohi kindlasti 2 kuud (keisrilõikejärgselt 4 kuud) teha ühtegi traditsioonilist kõhulihaseharjutust ega intensiivset trenni. Soovituslik on külastada Kõhukliiniku füsioterapeuti, kes aitab süstemaatiliselt kõhu uuesti korda saada. Pärast sünnitust soovitame tugevdada korsetilihaseid ka neil, kellel ei ole diastaasi, kuid kõhulihased on nõrgad. 60 min visiidi käigus õpetab füsioterapeut, kuidas efektiivselt süvalihaseid tugevdada.

NB! Teadusuuringud näitavad, et ilma igasugust kehalist aktiivsust rakendamata ei toimu märkimisväärset diastaasi iseeneslikku taastumist pärast sünnitust. Seega ei tasu loota, et kui kõht on probleem 4 kuud pärast sünnitust, et see ühel päeval lihtsalt ära kaob. Kui me tahame muutust, siis me peame midagi muutma. Kui ühe aasta jooksul ei saa kehatüve stabiilseks, siis on näidustatud operatsioon. 

Ravi

Esmane visiit- sisaldab lisaks konsultatsioonile ka füsioterapeutilist hindamist ning harjutusi. Korduvvisiidid on 30/60 min sõltuvalt visiitide sagedusest, aga ka individuaalsest vajadusest.

ULTRAHELI

Ultraheliga saab hinnata kõhu sirglihase lahknemist, st kui palju on sidekude üleveninud, mis seisus on kollageenkiud, kas kaasneb ka kõhuseina songasid. Lisaks hindame süvalihaste aktiveerumist, mis on väga oluline harjutuste õppimisel ja kehatunnetuse taastumisel. Ultrahelipilt on nn "biotagasisidevahend", millega saab lihastele õigeaegset kokkutõmbumist "taasõpetada".

Kerelihaste aktiveerimise optimaalse järjestuse ja mustri (ehk siis milline lihas millal kokku tõmbub ja milliste teiste lihastega kooskõlas see toimub) taastamist nimetatakse süvalihaste treeninguks. On ülioluline, et enne jõuharjutuste juurde asumist õpitakse kerelihaseid õigesti aktiveerima, sest ei saa ju tugevdada lihast, mida aju nn kasutadagi ei oska!

Individuaalne kõhutaastusprogramm (12 nädalat) - parim lahendus neile, kellel on ulatuslikumad diastaasid, kaasuvalt rühiprobleemid, alaselja-, kõhu, vaagnavöötmevalud, vaagnapõhjahäired jms. Füsioterapeut annab nõu ka ergonoomika, toitumise, soovitatavate/ mittesoovitatavate tegevuste ja treeningute osas. Väga häid tulemusi on saanud programmiga ka need naised, kellel ei ole küll väga suuri probleeme, kuid soovivad lihaseid kodus treenida, kuid tunnevad, et ei suuda distsipliini hoida ja vajavad järelvalvet :) 

6 nädalat koduseid harjutusi 

Kodused harjutused + ULTRATONE biostimulatsioon- sobib ideaalselt siis kui on soov võimalikult kiirelt uuesti vormi saada. Esmasel visiidil õpetab füsioterapeut vajalikud harjutused süvalihastele. Võimaluse korral soovitame käia lisaks 1-3x nädalas salongis ULTRATONE biostimulatsiooni protseduuril, kus kinnitatakse elektroodid spetsiaalse diastaasi asetusega kõhule ning ka reitele ja tuharatele. 30min jooksul töötab lihas üle 400 kokkutõmbe. Protseduur ei ole valus, kuid lihastööd on tunda. kõik intensiivsused pannakse paika individuaalselt igale kliendile.  Protseuure võib teha ka imetamise ajal. NB! Kairos uuriti diastaasiga naisi ja leiti, et 8 nädala jooksul saadi kõige paremaid tulemusi kombineerides harjutusi 3x nädalas 30 min biostimulatsiooniga.

 www.ultratone.ee

Loe klientide kogemustest